Staff Appreciation & Birthdays

Birthdays are a great way to show extra appreciation for our amazing teachers and staff at PLE! Below is a list of teacher and staff birthdays at PLE. Contact info for teachers and staff can be found on the PLE website: https://bsd405.org/phantomlake/contact-us/

Please know that no one is obligated to gift anything, unless you want to. Gifts should not be elaborate or unduly expensive, per BSD guidelines.

January

Jan 4 - Annisa Gillespie (ITCL)

Jan 17 - Nannette Demmler (Librarian)

Jan 21 - Kathleen Bramzel (Kindergarten) - KathleenBramzelFavorites.pdf

Jan 23 - Shawna Rooney (Front Office)

Jan 27 - Latha Skankaran

Jan 30 - Debbie Gordon (Front Office Manager) - DebbieGordonFavorites.pdf

Jan 30 - Kakoli Banerjee (Kindergarten) - KakoliBanerjeeFavorites.pdf

February

Feb 9 - Chisako Higa

Feb 12 - Agrima Ahluwalia (PALS Lead Teacher)

Feb 12 - Tanya Schneider (Orchestra)

Feb 15 - Angela Samson

Feb 22 - Pauline Loofburrow (PALS PreK)

March

Mar 10 - Kim Smith

Mar 19 - Lichen Chien (PALS ParaEd)

Mar 22 - Ashley Thompson (1st Grade)

April

Apr 12 - James Thompson (Night Custodian)

Apr 20 - Kelsey Voight (2nd Grade) - KelseyVoight2ndGrade.pdf

May

May 2 - Emmy Park (PALS Lead Teacher) EmmerleeParkFavorites.pdf

May 4 - Silvano Gonzalez (Lead Custodian)

May 6 - Rachael Zilliott (PALS Lead Teacher) RachaelZilliottFavorites.pdf

May 7 - Andrea Sanchez (3rd Grade) AndreaSanchezFavorites.pdf

May 7 - Kimberlee Simon

May 15 - Jessie Yap (GSA)

May 20 - Trang Nguyen (5th Grade) TrangNguyenFavorites.pdf

May 22 - Janice Sablan (ELP Site Director)

May 24 - Aubrey Rosenkranz (Psychologist)

May 30 - Lisa Crist

May 31 - Sam Cristy (3rd Grade) SamanthaCristyFavorites.pdf

May 31 - Kay Edds

June

June 1 - Luly Garcia

June 4 - Jake Tripp (Tech Specialist)

June 6 - Kaylah Lewis (GSA)

June 6 - Janet Castellese

June 7 - Kaitlyn Thompson

June 9 - Randi Huard (SPED Teacher)

June 11 - Taylor Davis (ParaEducator)

June 13 - Doug Woodworth

June 16 - Renny Sung

June 20 - Judy Hunsberger (Jumpstart/VIBES/FCC/LAP)

July

Jul 2 - Alicia Murowchick (4th Grade) AliciaMurowchickFavorites.pdf

Jul 14 - Shari Arita

Jul 15 - Kaitlin Thompson

Jul 23 - Michelle Ling (2nd Grade) MichelleLingFavorites.pdf

Jul 23 - Matt Pennewell (MLL)

Jul 24 - Lisa McGaffey (3rd Grade) LisaMcGaffeyFavorites.pdf

Jul 27 - Alysia Carey (Counselor) AlysiaCareyFavorites.pdf

August

Aug 1 - Eric Landgraf

Aug 8 - Chelle Swim (2nd Grade) ChelleSwimFavorites.pdf

Aug 10 - Georgia White

Aug 11 - Carly Fisher (5th Grade) CarlyFisherFavorites.pdf

Aug 12 - Darci Niemann (1st Grade)

Aug 16 - Krysta French (LAP)

Aug 19 - Rachel Merta (SLP PreK, K, 1st, 2nd, Childfind)

Aug 22 - Lauren Thompson (ParaEd)

Aug 25 - Jenny Williamson

Aug 26 - Sarah Pallat (2nd Grade) SarahPallatFavorites.pdf

Aug 29 - Erynn Udris (Nurse)

September

Sep 4 - Evelyn Estrella

Sep 19 - Liz Davis (SLP)

Sep 22 - Pam Faletto (Music Teacher)

Sep 29 - Gina Ray (Art Teacher)

October

Oct 1 - Rebecca O'Connor (SPED Teacher)

Oct 3 - Christine Morrissey (GSA)

Oct 4 - Laura Fujii (LAP)

Oct 7 - Holly Conner (Kindergarten) HollyConnerFavorites.pdf

Oct 12 - Jorge Lovato (Jubilee Site Coach)

Oct 17 - Karen McGlocklin (4th Grade) KarenMcGlocklinFavorites.pdf

November

Nov 11 - Iman Sallam (ParaEd)

Nov 22 - Megan Johnson

Nov 22 - Flora Kamali (ParaEd)

Nov 24 - Diane Sheriff (PE Teacher)

Nov 24 - Colleen Fretz (Orchestra)

Nov 24 - Melisa Macias (Principal)

December

Dec 14 - Karen Eng (Math Facilitator)

Dec 23 - Rachel Pearson (Assistant Principal) RachelPearsonFavorites.pdf

Dec 24 - Emmy Barr